AKCENT představuje už deset let českému publiku dokumentární divadlo.

AKCENT propojuje české divadelníky se světovými tvůrci.

AKCENT představuje divadelní tvorbu založenou na autentických příbězích.

AKCENT reaguje na aktuální společenská témata.

AKCENT je zde i v době pandemie.

AKCENT 2020 byl online, těšíme se na AKCENT 2021!

Program

Virtual Ritual_home

19. 11. 20:00

 Virtual Ritual_home

Jan Mocek

Originální gamingová performance přivádí diváky do paralelního světa online videoher (MMOG), do kterých se každý den po celém světě logují miliony lidí. Do světa, ve kterém je možné téměř cokoliv. / S anglickými titulky.

Urbanista Osamu Okamura, YouTuber Atlet, fotografka a gamerka Adéla Vosičková tentokrát performance vrátí na platformu YouTube, ze které původně vycházela. Nepůjde tak o prostý streaming divadla do online prostoru, ale o důslednou “live” analýzu digitální společnosti v jejím vlastním prostředí. 

Koncept, režie, scéna: Jan Mocek
Hrají: Osamu Okamura, Adéla Vosičková, Ondřej Pokorný (Atlet)
Umělecká spolupráce: Irina Andreeva, Sodja Lotker, Táňa Švehlová
Světla: Patrik Sedlák
Zvuk: Ladislav Štěrba
Video: Jan Mocek, Ondřej Pokorný (Atlet), Jan Hofman
Foto: Adéla Vosičková

Inscenace je koprodukována Divadlem Archa a Sixhouses.
Za finanční podpory Ministerstva kultury České Republiky.

 

Hlavní město Praha         

Ministerstvo kultury ČR             

Six Houses

 

Dům (bez) spánku

20. 11. 22:00

Kolektiv Nesladim

Taky máte občas s usínáním problém? Kolektiv Nesladim pro vás připravil video-pozvánku ke spánku.

"První ovečka… druhá ovečka… třetí ovečka… čtvrtá… ta čtvrtá se nějak courá. Čtvrtá ovečka.. Musí se vždycky říkat to ovečka nebo stačí jenom ta číslovka?"  

Taky máte občas s usínáním problém? Kolektiv Nesladim pro vás připravil video-pozvánku ke spánku. Lehněte si na pohodlné místo, nasaďte si sluchátka a začněte s námi počítat. 

 

Režie: Linda Dušková
Spolupráce na konceptu, produkce: Lucie Špačková, Zdeňka Valečková
Hrají: Michal Kern, Matyáš Řezníček, Lucia Čižinská
Hudba: Matyáš Řezníček
Video: Vojtěch Kába
 
Odborná konzultace: Karolina Janků, Monika Kliková, Tereza Domínová

 

Za podpory

Hlavní město Praha

 

Zbytečnosti

21. 11. 20:00

Spielraum Kollektiv / Festival Akcent a Noc divadel.

Zbytečná přítomnost, nebo budoucnost? Zbytečný pokrok. Zbytečný, zbytečná, já, ty. Co z roku 2020 bude nezbytné za 10 let? Nebo za 500 let? Co po nás zbyde pro příští generace? Odpad, nebo poklad? A co Vánoce? Už jste nakoupili? / Podívejte se na záznam.

Žhavíme telemost mezi prázdným divadlem a přeplněnými domácnostmi. Přesuneme se do Archy budoucnosti a podíváme se na minulost roku 2020. Do doby splněných snů, doprostřed dobrodružné apokalypsy. Všechno máme a můžeme mít víc – kapsu plnou zbytečností, kabelku, tašku, obývák, celý dům! Mít nebo nemít? 


Koncept: Linda Straub, Mathias Straub, Philipp Schenker, Teresa Weiser, Heda Bayer
Režie: Linda Straub 
Scénografie: Mathias Straub 
Kostýmy: Barbora Burdová
Světelný design: Michal Horáček
Hrají: Linda Straub, Philipp Schenker, Heda Bayer
Hudba: Myko
Video: Verena Russel / Martin Krupa
Produkce: Teresa Weiser
 
Spielraum Kollektiv je volné divadelní uskupení tvůrců kolem Lindy Straub a Mathiase Strauba, zaměřené především na site specific a dokumentární divadlo. K výrazným rysům předchozích projektů patří inovativní způsoby zapojení diváka do hry a důraz na práci s prostorem. V roce 2020 se svou tvorbou tematicky zaměřují na ekologii a klimatickou krizi.

 

Projekt Zbytečnosti je součástí celoročního projektu +3°, ve kterém se Spielraum Kollektiv zaměřuje na globální klimatickou krizi (a s ní spojené hlavní ekologické problémy) a uměleckou formou hledá různé možnosti komunikace na obou stranách česko-německé hranice.

Projekt Zbytečnosti vzniká ve spolupráci Spielraum Kollektivu a Taupunkt e.V. / Off-Bühne Chemnitz (projektový partner). Součástí projektu jsou diskuze s odborníky na dané téma na české i německé straně.

Projekt byl podpořen Česko-německým fondem budoucnosti a Ministerstvem kultury.

Hlavní město Praha

Ministerstvo kultury ČR

Česko-německý fond budoucnosti

 

Archa meets Radio Laude

21. 11. 21:30

Niels Doucet / Live set. Podívejte se na záznam živého setu z Divadla Archa.

Fyzické vzdálení nám nedá možnost se společně potkat v Arše, procházet se budovou, poslouchat hudbu, dát si drink a povídat si o tom, co jsme už na Akcentu zažili a o tématech, která festival otevírá.  

Přesto se v Arše na chvíli ocitnete, prohlédnete si místa, kam běžně nemůžete, nacítíte atmosféru prázdné funkcionalistické budovy Archy, budete ji mít sami pro sebe. S fotkami od Jakuba Hraba a videozáběry z Archy od Tomáše Luňáka se projdete chodbami, sály, prostory backstage. Do naprosté přítomnosti vás bude vracet live stream hudební performance Nielse Douceta z projektu Rádio Laude, který bude po celou dobu v Arše s vámi.   

Nibiru III – Loud Ring

22. 11. 18:00

 Nibiru III – Loud Ring

Tamara Zsófia Vadas, Ábris Gryllus, Márton Emil Tóth

Ve virtuálním prostoru proběhne představení workshopu a performance Nibiru III. – LOUD RING, včetně dokumentárního pohledu na celý proces a uvedení do světa Nibiru z pohledu jeho tvůrců.

Co se bude dít, až nastane konec světa? Jak se hodláme zachránit, jak se postaráme o ostatní? A co nás může naučit dívčí síla? Jsme vůči ní dost otevření? 

Nibiru III. – LOUD RING je postapokalyptická léčba, při níž skrze pohyb a představivost slyšíme hlas mladých dívek. Legendy říkají, že Nibiru je desátá planeta sluneční soustavy, která se jednou srazí se Zemí a ukončí veškerý život na naší planetě. Představení Nibiru III. – LOUD RING zve diváky do fiktivního světa, který vznikl ve spolupráci skupiny teenagerek s profesionálními umělci. 

Tamara Zsófia Vadas, tanečnice, choreografka, učitelka. Vystudovala taneční pedagogiku na Budapešťské současné taneční akademii. Jako tanečnice spolupracovala s řadou umělců a souborů, např. The Symptoms, Adrienn Hód a Hodworks. Její kolektivní inscenace Skin Me ve spolupráci s Viktóriou Dányi a Csabou Molnárem obdržela Cenu Rudolfa Labana (2014) a byla uváděná v rámci sítě Aerowaves. Je lektorkou kreativních dílen pro děti i dospělé a hostující učitelkou na fakultě divadelního a filmového umění v Budapešti.

Ábris Gryllus, interdisciplinární mediální umělec a hudebník. Studoval vizuální komunikaci na Univerzitě umění a designu v Moholy-Nagy v Budapešti, kde v roce 2015 začal vyučovat koncepční design a zvuk. Jeho díla byla prezentována v rámci eventů jako Berlin Gallery Weekend, Týden designu Vídeň, festival Soundscapes, bienále v Benátkách, Off Biennale v Budapešti, Montag Modus, NEXT Fest Budapest nebo Transmediale / CTM Berlin.

Márton Emil Tóth, vizuální umělec. Vystudoval sochařskou fakultu na Maďarské univerzitě výtvarných umění. Působí jako sólový umělec a člen uskupení Nemmivoltunk!, V roce 2013 se podílel na projektu Výzkum do neznáma nadace Workshop Foundation. V roce 2016 pracoval na projektu Sleeping Beauty v rámci festivalu Sziget.

 

Tvůrčí tým:
Ábris Gryllus, Márton Emil Tóth, Tamara Zsófia Vadas, Viktória Varga, Anna Zsigó

producent:
SÍN Arts Centre (HU)

Projekt je realizován za podpory:
Be SpectACTive! - CapoTrave/Kilowatt (IT), Artemrede (PT), Bakelit Multi Art Center (HU), Brut (AT), Buda Kunstencentrum (BE), Cafè de las Artes Teatro (ES), Domino (HR), Divadelná Nitra(SK), Dublin theatre festival (IE), Göteborgsstadss, kulturförvaltning/ Storateatern (SE), Institution Student Cultural Centre (RS), Occitanieen scène languedoc-roussillon (FR), Plesni Teater Ljubljana (SI), Mezinárodní festival TANEC PRAHA (CZ), Teatrul national RaduStanca (RO).

Dále vznikl za podpory:
National Cultural Fund of Hungary, Trafó House of Contemporary Arts, Workshop Foundation, Katlan Group

Uvádíme v rámci Mezinárodního festivalu TANEC PRAHA a projektu Be SpectACTive! podpořeného EU v programu Kreativní Evropa

Za podpory

Hlavní město Praha

Ministerstvo kultury ČR

Ceative Europe

Mezinárodní festival TANEC PRAHA

BE SpectACTive!

 

Poledne

24. 11. 20:00

Divadlo Continuo

Jaký je význam občanského postoje jednotlivce v současné společenské a politické situaci střední Evropy? / Sledujte online premiéru. / S českými a anglickými titulky ( zvolte titulky v přehrávání videa).

Tuto otázku si na pozadí zpráv a reflexí událostí posledních let klade Divadlo Continuo a jeho online dokument, který kombinuje fragmenty z inscenace Poledne s rozhovory s účastníky demonstrace proti okupaci Československa z roku 1968. Kontext doplňují dobové materiály a rozhlasové a filmové nahrávky.  

Režie: Pavel Štourač
Námět a koncept: Divadlo Continuo
Scénografie: Helena Štouračová, Pavel Štourač
Hudba : Elia Moretti a kol.
Video: Amador Artiga
Světelný design: Jan Hugo Hejzlar 
Účinkující: Kateřina Šobáñová, Sara Bocchini, Natália Vañová, Felix Baumann, Pavel Štourač, Sean Henderson

 

Za podpory

Hlavní město Praha

 

#festivalakcent

 

No More Social Kissing

25. 11. 15:00 – 17:30

 No More Social Kissing

V angličtině

Mezinárodní konference o budoucnosti živého umění.


Je důležité zdravit se společenskými polibky? Lze vytvářet divadlo bez fyzického kontaktu? Jak se proměňují naše kulturní vzorce? Jak bude vypadat umělecká mobilita v příštích letech?

Archa se propojí s umělci a producenty v Edinburghu, Vídni, Gentu, Budapešti, Bruselu, Sheffieldu, Aarhusu, Filadelfie, Buenos Aires, Praze a Pekingu.

Panelisté:
Tim Etchells, umělec a divadelní režisér, Forced Entertainment, Sheffield
Pieter De Buysser, spisovatel, dramatik, režisér, Brusel
Wen Hui, tanečnice, choreografka, dokumentaristka, Peking
Kira Kirsch, umělecká ředitelka divadla Brut ve Vídni
Kristof Blom, umělecký ředitel, CAMPO, Gent
Gyuri Szabó, výkonný ředitel, Trafó, Budapešť
Henk Keizer, koordinátor umění v evropských venkovských oblastech, Dánsko / Nizozemsko
Jan Mocek, divadelní režisér, Praha
Lola Arias, umělkyně a divadelní režisérka, Buenos Aires
James Ijames, umělecký ředitel divadla Wilma ve Filadelfii,
Ondrej Hrab, ředitel Divadla Archa v Praze
Hester Chillingworth, non-binary performance maker, režisér, Londýn

Konferenci moderuje z Edinburghu Robert Palmer, mezinárodní kulturní expert a člen správní rady Divadla Archa.

Úvodní a závěrečné slovo Jana Svobodová, divadelní režisérka a umělecká ředitelka Festivalu Akcent.

Zdravici pronese německý hudební skladatel a režisér Heiner Goebbels.

 

Za podpory

Flanders / State of the Art

 

#nomoresocialkissing   #festivalakcent

 

O festivalu

Mezinárodní festival dokumentárního divadla AKCENT se zrodil v roce 2010 z potřeby představit českému publiku divadelní formu, pro kterou se později ustálil termín „dokumentární“. AKCENT si od počátku stanovil ambici propojovat evropské a světové tvůrce s místními divadelníky, kteří svůj divadelní výraz opírají o autentické události, příběhy či společenské postoje. AKCENT přispěl k rozvoji metodiky divadelní práce, která není založena na interpretaci dramatikem předem napsaného textu. AKCENT dal impuls k procesu tvorby, která se přímo inspiruje aktuální společenskou situací. AKCENT představil tvorbu světově proslulých umělců stejně tak jako výrazných osobností lokální scény. 

 

AKCENT 2020 v médiích:

„Mezinárodní festival dokumentárního divadla Akcent vznikl před deseti lety ve snaze vymezit se vůči divadlu založenému na interpretaci dramatického textu a naopak vyzdvihnout divadlo reflektující aktuální společenskou situaci. Jeho první kulaté výročí bohužel připadlo na období druhé vlny pandemie, která opět přesunula živou kulturu na web. Tedy do prostoru, který destruuje samou podstatu divadelního aktu, protože znemožňuje bezprostřední kontakt s divákem. Opravdu? I o tom pořadatelé festivalu uvažovali a od 19. do 25. listopadu představili alternativu k mrtvolným divadelním záznamům: virtuální divadlo.“ 

Kateřina Kykalová, Divadelní noviny, 6.1.2021.

 

Reportáž ČT Art
https://www.ceskatelevize.cz/porady/1097206490-udalosti-v-kulture/220411000121120/video/803169

Recenze Filipa Marka
https://www.klackoviste.cz/clanky/reflexe-festival-akcent

Podesáté, ale jinak. Festival Akcent už přemýšlí, co bude po covidu – idnes.cz, 18.11.2020
https://www.idnes.cz/kultura/divadlo/festival-dokumentarni-divadlo-akcent-2020.A201118_151445_divadlo_ts

Continuo online nejen na Noc divadel – divadelni-noviny.cz, 20.11.2020
https://www.divadelni-noviny.cz/continuo-online-nejen-na-noc-divadel

Kontakt

Jana Svobodová
ředitelka festivalu Akcent
jana.svobodova@archatheatre.cz

Ondřej Hrab
kurátor festivalu
ondrej.hrab@archatheatre.cz

Jindřich Krippner
produkce
jindrich.krippner@archatheatre.cz


Za podpory:

Hlavní město Praha

Flanders / State of the Art